Arytmia jest dolegliwością serca, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Czym dokładnie ona jest? Jakie są jej główne przyczyny? Jak się ją leczy?
Co to jest arytmia serca?
Arytmia serca to stan chorobowy, który odnosi się do nieregularnego bicia serca lub nieprawidłowego rytmu serca. Oznacza to, że serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. Serce jest pobudzane do pracy impulsami elektrycznymi, które kontrolują też rytm bicia serca. Zwykle impulsy elektryczne, które sygnalizują bicie serca, pochodzą z węzła zatokowo-przedsionkowego, naturalnego rozrusznika serca. Impulsy te przechodzą przez tkanki serca, powodując skurcz serca i pompowanie krwi. U osób z arytmią występują zakłócenia w sygnałach elektrycznych, które regulują rytm serca. Może to spowodować, że serce bije zbyt szybko (tachykardia), zbyt wolno (bradykardia) lub nieregularnie. Arytmie mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i płci, i mogą być nieszkodliwe, ale mogą też zagrażać życiu, w zależności od rodzaju i ciężkości dolegliwości.
Jakie mogą być przyczyny arytmii serca?
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn arytmii serca, do których zaliczane są między innymi:
- Choroby serca – wszelkie choroby serca, takie jak choroba wieńcowa, niewydolność serca lub choroba zastawek, mogą zakłócać normalny rytm serca i prowadzić do arytmii.
- Wysokie ciśnienie krwi – przewlekłe wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić serce i jego układ elektryczny, prowadząc do arytmii.
- Zaburzenia równowagi elektrolitowej – brak równowagi w poziomach minerałów we krwi, takich jak potas, magnez i wapń, może zakłócać pracę serca i powodować arytmie.
- Leki – niektóre leki mogą powodować arytmie jako efekt uboczny.
- Picie alkoholu lub zażywanie narkotyków – nadmierne spożycie alkoholu lub używanie niektórych narkotyków może wywoływać arytmie.
- Genetyka – niektóre dziedziczne choroby genetyczne, takie jak zespół Brugadów, mogą powodować zaburzenia pracy serca.
- Problemy z tarczycą – nieprawidłowa czynność tarczycy może prowadzić do arytmii.
- Bezdech senny – jest to stan, w którym oddychanie jest wielokrotnie przerywane podczas snu. Również może zwiększać ryzyko arytmii.
- Stan psychiczny – stres lub lęk mogą wywoływać arytmie u niektórych osób.
Objawy arytmii serca
Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych objawów, podczas gdy inne mogą odczuwać kołatanie serca, zawroty głowy, duszność lub ból w klatce piersiowej. Jeśli pojawiają się takie objawy, konieczny będzie kardiolog Oświęcim to miasto, w którym można zapisać się na konsultację prywatnie z krótkim terminem oczekiwania na wizytę.
Jak leczy się arytmię serca?
Leczenie arytmii serca zależy od rodzaju i ciężkości oraz przyczyny choroby. Stosowane są wtedy głównie:
Leki
Stosuje się preparaty antyarytmiczne, beta-blokery lub blokery kanału wapniowego. Dobierane są one indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Kardiowersja
Ta procedura wykorzystuje prąd, aby przywrócić normalny rytm serca.
Terapia ablacyjna
Jest to minimalnie inwazyjna procedura, w której do naczynia krwionośnego wprowadzany jest cewnik i prowadzony jest on do serca w celu zniszczenia obszarów tkanki serca, które powodują arytmię.
Wszczepialne urządzenia
Rozrusznik serca może zostać wszczepiony w celu regulacji rytmu serca. Rozrusznik wysyła sygnały elektryczne do serca, aby utrzymać je w normalnym tempie, aby zapobiegać pojawieniu się arytmii.
Zmiany w stylu życia
Wprowadzanie zmian w stylu życia, takich jak zmniejszenie stresu, rzucenie palenia, regularne ćwiczenia i przestrzeganie zdrowej diety, również mogą pomóc w opanowaniu arytmii.
Komentarze