Mapa przeznaczona do celów projektowych jest bardzo ważnym dokumentem używanym w różnych procedurach. Co warto o niej wiedzieć?

Jeżeli zamierza się prowadzić różne inwestycje, mapa do celów projektowych jest w tym przypadku niezbędna. Zobacz, czym dokładnie jest taka mapa, jakie są rodzaje map do celów projektowych, a także sprawdź, w jaki sposób można ją uzyskać.

 

Co to jest mapa do celów projektowych?

Dokument jak mapa do celów projektowych jest rodzajem opracowania kartograficznego, które jest elementem dokumentacji geodezyjnej koniecznej do przeprowadzenia inwestycji budowlanej.

 

Do przygotowania mapy do celów projektowych dochodzi na bazie masy zasadniczej. Następnie na treść mapy używanej do celów projektowych nanoszone są odpowiednie informacje, które dotyczą konkretnej inwestycji budowlanej, na przykład są to granice, ulice, zieleń, obiekty.

 

Mapy do celów projektowych – rodzaje

Stosowane są różne rodzaje map do celów projektowych, które dzielone są pod kątem ich skali.

 

Przede wszystkim mapa do celów projektowych nie powinna posiadać skali mniejszej niż 1:500 w przypadku działek budowlanych, mniejszej niż 1:1000 w przypadku zespołów obiektów budowlanych, budownictwa przemysłowego, a także 1:2000 w przypadku rozległych terenów zawierających obiekty budowlane w rozproszeniu, a także obiektów liniowych.

 

Wobec tego wtedy, gdy konieczna będzie mapa do celów projektowych, musi być ona wykonana w konkretnej skali.

 

Kiedy stosuje się mapy do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych mają szerokie zastosowanie i są one wymagane podczas prowadzenia różnych inwestycji – nie tylko tych o szerokim zakresie, lecz również mniejszych.

 

Najczęściej mapa do celów projektowych zamawiana jest w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Gdy zatem planuje się taką inwestycję, wówczas mapa będzie niezbędna, ponieważ jest ona wymagana jako jeden z dokumentów potrzebnych do ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Również mapa do celów projektowych będzie konieczna wtedy, gdy na danym terenie wykonuje się przyłącza, przykładowo przyłącze gazowe albo przyłącze wody.

 

Wobec tego mapa do celów projektowych będzie konieczna w wielu sytuacjach, gdy planuje się zróżnicowane inwestycje.

 

Jak uzyskać mapę do celów projektowych?

Żeby otrzymać mapę do celów projektowych, konieczne jest udanie się do firmy geodezyjnej. Firmy te świadczą usługi geodezyjne (https://wardega.pl/geodezja/) i prowadzą je na zlecenie klientów.

 

Żeby zlecić usługi geodecie zajmującemu się prowadzeniem takich usług, konieczne jest przede wszystkim przekazanie do niego odpowiednich dokumentów, w tym kopii mapy zasadniczej, która wydawana jest przez urząd.

 

Następnie geodeta przyjeżdża na miejsce, którego dotyczy sprawa, aby tam przeprowadzić odpowiednie pomiary geodezyjne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Na postawie wykonanych pomiarów przygotowuje on wtedy odpowiednią dokumentację, która jest przeznaczona do przedłożenia w urzędzie, w tym jest to mapa do celów projektowych.

 

Cena związana z uzyskaniem mapy do celów projektowych to obecnie od około 1500 do 2000 złotych.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WC Captcha − 8 = 1