Specjalistyczne oprogramowanie zarządzające procesami w firmach może wyręczyć pracowników w wielu czynnościach.

Nowoczesne oprogramowanie może usprawnić różne obszary działalności biznesu. Takie korzyści można zauważyć również w przedsiębiorstwach realizujących różnorodne procesy technologiczne. Wtedy stosowane są systemy SCADA. Przykładowym programem jest ControlMaestro: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie/controlmaestro/systemy-scada-controlmaestro/. Co warto wiedzieć na temat tego oprogramowania?

System SCADA – podstawowe informacje

SCADA (z angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition) jest rodzajem systemu informatycznego, który ma na celu nadzorowanie, kontrolowanie oraz gromadzenie informacji dotyczących procesów technologicznych. System ten jest elementem szerszego środowiska, dzięki czemu możliwe jest zautomatyzowanie wielu czynności prowadzonych w firmie. W efekcie można uprościć wiele czynności, które każdego dnia realizowane są w firmach i wymagają odpowiedniego nadzorowania i zarządzania.

Na strukturę systemu składają się:

 • system komputerowy SCADA
 • sterowniki PLC
 • urządzenia wykonawcze, na przykład pompy i zawory
 • urządzenia pomiarowe, na przykład czujniki
 • komputery, ekrany

W trakcie pracy urządzenia pomiarowe gromadzą dane, a następnie na ich podstawie realizują algorytmy służące do sterowania urządzeniami wykonawczymi przez sterowniki. System może być wtedy całkowicie zoptymalizowany tak, aby odpowiadał on konkretnym wymaganiom procesów oraz użytkowników. Za pomocą komputerów i ekranów można zarządzać systemem oraz sprawdzać informacje pobierane przez czujniki. System SCADA może być dowolnie zaprogramowany, co powoduje, że możliwe jest tworzenie różnych procesów. System może wtedy samodzielnie sterować procesami, aby były one realizowane zgodnie z potrzebami. Także może on alarmować użytkownika o określonych sytuacjach.

W jakich obszarach najczęściej wykorzystuje się systemy SCADA?

Systemy informatyczne klasy SCADA są obecnie wykorzystywane w wielu różnych przedsiębiorstwach. Systemy SCADA używane są między innymi firmach produkcyjnych. To właśnie tam mogą one zautomatyzować procesy produkcyjne, a tym samym wyręczyć pracowników w wielu pracach i usprawnić ich codzienne obowiązki. Także oprogramowanie tej klasy używane jest w innych obszarach, na przykład w gospodarce komunalnej, w firmach zajmujących się przetwarzaniem surowców, dlatego mają one wszechstronne zastosowanie.

Jak wdrożyć system SCADA?

Obecnie wdrożeniami oprogramowania SCADA zajmuje się wiele firm, które świadczą kompleksową obsługę dla swoich klientów. Mogą one wykonać wstępny audyt, a następnie dobrać właściwy system i jego elementy oraz przeprowadzić jego montaż. Także prowadzą one usługi w ramach szkoleń i serwisu. Wdrożenie systemu SCADA jest zatem przyszłościową decyzją, która pozwala firmie na dążenie do jeszcze wyższych zysków!

Komentarze

 • Konrad
  Odpowiedz

  Aktualnie jesteśmy na etapie wprowadzania tego systemu w naszej firmie. Nie jest łatwo, aczkolwiek współpraca z firmą, która wprowdza system układa się bardzo dobrze.
  Firma sie rozwija i postanowiliśmy zautomatyzować wiele procesów.
  Licze na to, ze opłaci się to w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WC Captcha 49 + = 57