Za pomocą nowoczesnych wind osoby niepełnosprawne mogą poruszać się samodzielnie. Jakie model podnośników przeznaczone są do domów?

Osoby niepełnosprawne, poruszające się o kulach lub na wózkach inwalidzkich, wymagają zastosowania w swoim otoczeniu odpowiedniego wyposażenia likwidującego bariery architektoniczne. Za sprawą nowoczesnych urządzeń podnośnikowych osoby te mogą również z powodzeniem poruszać się pomiędzy różnymi kondygnacjami. Jakie rodzaje wind sprawdzą się wtedy najlepiej? Oto rekomendowane windy dla niepełnosprawnych wtlift.pl – jednego z liderów w ich produkcji.

Krzesełka schodowe

Najprostszym sposobem na łatwiejsze poruszanie się pomiędzy piętrami jest zamontowanie przy schodach specjalnego krzesełka. Ruchome krzesełka przyschodowe, inaczej schodowe to urządzenia, które mogą być używane we wnętrzach, ale też na zewnątrz – przy wejściu do domu, które wyposażone jest w schody.

Krzesełka schodowe składają się z siedziska z oparciem oraz z toru jezdnego. Najczęściej napędzane są za pomocą akumulatorów, które należy systematycznie doładowywać. Krzesełka dzieli się na prostoliniowe – poruszające się po linii prostej, a także krzywoliniowe, których linia jest zakrzywiona, na przykład wtedy, gdy schody są zabiegowe, dwubiegowe czy trzybiegowe.

Krzesełka są niedrogie, nie zajmują dużej ilości miejsca. Ich głównym minusem jest fakt, że korzystająca z nich osoba musi zejść z wózka inwalidzkiego. Właśnie dlatego mogą być one też mniej bezpieczne – pojawia się ryzyko upadku z krzesełka przy nieprawidłowym wsiadaniu lub zsiadaniu.

Podnośnik schodowy dla niepełnosprawnych

Alternatywą dla krzesełek są podnośniki schodowe dla osób niepełnosprawnych. Wyposażone są w platformę, która umożliwia przewożenie wózka inwalidzkiego.

Windy dla niepełnosprawnych

Druga opcja to zastosowanie wind dla osób niepełnosprawnych. Takie konstrukcje mogą być montowane we wnętrzach budynków, ale też na zewnątrz, gdy w środku nie ma wystarczającego miejsca do umieszczenia całego mechanizmu.

Windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych to szeroka gama modeli, które mogą być dopasowane do konkretnego miejsca montażu. Przykładowo windy dla niepełnosprawnych wtlift.pl to pionowe platformy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, ale również windy wyposażone w standardowe szyby. 

Platformy windowe najczęściej umieszczane są przy niewysokich schodach. Wyposażone są one w unoszoną i opuszczaną platformę, która zabezpieczona jest z użyciem barierki dla dodatkowego bezpieczeństwa. Wtedy osoba niepełnosprawna może wjechać na platformę i za pomocą jednego przycisku podnieść ją do wyższego poziomu albo obniżyć. Jest to zatem funkcjonalne rozwiązanie wtedy, gdy celem jest zniesienie barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach.

Przy domach montowane są również windy z szybami. Są one umieszczane wewnątrz budynków albo na zewnątrz nich, gdy nie ma możliwości montażu windy w środku. Tego typu windy wykorzystywane są do łączenia ze sobą wyższych kondygnacji, na przykład na poziomie pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego piętra. 

Komentarze

  • Pola
    Odpowiedz

    Winde taką postanowilismy zamontować w domu dla babci.Babcia ma już swoje lata, niestety spore problemy z kolanami. Chodzi, aczkolwiek miała problem z poruszaniem sie po schodach oraz przez to nie była w stanie wybrać sie na piętro. Nie chcieliśmy przebudowywać domu tak wiec zdecydowaliśmy sie na taki podnośnik krzesełkowy.

    I opcja ta bardzo dobrze się sprawdziła. Babcia czuje się bardziej samodzielna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 75 =