Elektrozaczepy to elementy, które mogą uzupełnić praktycznie każde drzwi albo furtkę. Jak są zbudowane? Na czym polega ich praca?

Dbają o bezpieczeństwo, ale również redukują wychłodzenie budynków i poprawiają prywatność – elektrozaczepy to niewielkie urządzenia elektryczne, których zadaniem jest otwieranie i zamykanie przegród na życzenie, na przykład drzwi albo furtek. Wystarczy nacisnąć przycisk albo skorzystać ze specjalnego systemu dostępu, by zwolnić albo zamknąć zaczep.

Budowa i działanie elektrozaczepów

Elektrozaczepy nie są skomplikowanymi urządzeniami. Składają się one z 3 głównych elementów:

  • cewka umieszczona na elektromagnesie
  • kotwica z układem dźwigniowym
  • obudowa

Urządzenie podłączone jest do prądu elektrycznego. Gdy dochodzi on do cewki, wtedy ma miejsce zwolnienie dźwigni, która unosi kotwicę. Dzięki temu dochodzi do zwolnienia blokady. Gdy naciśnie się wtedy na klamkę, wtedy możliwe będzie otwarcie przegrody. Po ustaniu napięcia blokada znów zaczyna działać. W sprzedaży można znaleźć również elektrozaczepy o innych konstrukcjach, dlatego też przy doborze odpowiedniego wyposażenia należy zwrócić uwagę na miejsce montażu zaczepu, jego przeznaczenie. Tutaj z pomocą może przyjść specjalista w tej dziedzinie, na przykład z firmy zajmującej się kontrolą dostępu lub po prostu ze sklepu dostarczającego tego typu asortyment.

Rodzaje elektrozaczepów

Różne rodzaje elektrozaczepów powodują, że można łatwo dobrać je do konkretnego zastosowania.

Elektrozaczepy można podzielić na 2 główne rodzaje:

  • standardowe, inaczej określane jako NC, czyli normaly closed – tego typu zaczepy są spotykane najczęściej, otwierają się one wtedy, gdy dochodzi do przepływu prądu, pozostają zatem najczęściej zamknięte i otwierane są na żądanie
  • rewersyjne, inaczej nazywane NO, czyli normaly open – w tym przypadku drzwi zamykają się w momencie, gdy dochodzi do nich prąd, w tym przypadku drzwi pozostają otwarte, ale zamykane są na żądanie

Dodatkowo stosuje się także inne podziały, na przykład na elektrozaczepy symetryczne, które mają symetryczną budowę upraszczającą ich montaż, a także na elektrozaczepy asymetryczne, które przeznaczone są do drzwi lewych albo prawych. Można kupić też zaczepy o zwężonej konstrukcji, które przeznaczone są do cienkich drzwi. Elektrozaczep może mieć również regulowaną zapadkę, dlatego można wyregulować wtedy jej położenie i dopasować ją do dodatkowych akcesoriów. Takie elektrozaczepy polecane są do stosowania w miejscach, w których drzwi czy furtka będą narażone na czynniki pogodowe, co może powodować kurczenie się i rozkurczanie materiałów.

Również można kupować inne rodzaje elektrozaczepów:

  • niskoprądowe – o niskim zapotrzebowaniu na prąd
  • z pamięcią – pozostają otwarte tak długo, aż drzwi nie będą otwarte
  • do pracy ciągłej – stosowane tam, gdzie konieczna jest praca zaczepu przez cały dzień
  • wzmocnione – dedykowane do stosowania w ciężkich drzwiach
  • z wyłącznikiem – umożliwiają wyłączenie zaczepu na określony czas

Obecnie elektrozaczepy można zakupić w wielu sklepach – dostępne są one również online, gdzie na klientów czeka najszerszy asortyment.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4