Element jak półoś napędowa wchodzi w skład układu napędowego pojazdu. Kiedy trzeba będzie wymienić półoś na nową?

Gdy półoś napędowa nie jest sprawna, wówczas jazda samochodem jest znacznie utrudniona, a często nawet niemożliwa. To bardzo ważny komponent, który odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na koła pojazdu, dlatego też jakiekolwiek usterki wymagają szybkiej naprawy. W przeciwnym przypadku może dojść do jeszcze gorszych awarii pociągających za sobą jeszcze wyższe koszty.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia półosi napędowej? Kiedy trzeba przeprowadzić jej wymianę? Gdzie można kupić taki właśnie komponent?

Półoś napędowa – przyczyny uszkodzeń

Element jak półoś napędowa pracuje w wymagających warunkach, dlatego też z czasem dochodzi do je stopniowego uszkodzeni. Wtedy samochód wymaga wymiany elementów wchodzących w skład półosi albo też całego komponentu.

Najczęściej dochodzi do awarii przegubów zewnętrznych, które stanowią jeden z ważnych elementów półosi napędowej. Zwykle ich usterka wywołana jest uszkodzeniem mechanicznym, na przykład najechaniem na wystający patyk albo kamień, co powoduje rozerwane gumowych elementów ochronnych. Także może być to efekt starości – guma chroniąca przeguby może po prostu pęknąć samoczynnie. Wtedy do półosi zaczynają się dostawać zanieczyszczenia jak piasek, wilgoć, co powoduje stopniowe uszkodzenie ich struktury.

Drugą popularną przyczyną uszkodzeń elementów jak półoś napędowa jest nieprawidłowe korzystanie z pojazdu. Do awarii dochodzi częściej wtedy, gdy kierowca rozpoczyna jazdę na skręconych kołach.

W końcu usterki mogą być wywołane przez kolizje oraz przez wypadki drogowe.

Objawy uszkodzeń półosi napędowej

Uszkodzone komponenty półosi napędowej powodują, że konieczne jest przeprowadzenie wymiany elementu na nowy. Najczęściej kierowca może zauważyć, że staje się to niezbędne wtedy, gdy pojawiają się konkretne objawy.

Wśród głównych objawów uszkodzenia półosi napędowej znajdują się:

  • metaliczne stukotanie pojawiające się przy ruszaniu samochodem przy mocno skręconych kołach
  • drgania samochodu odczuwane podczas jazdy, zwłaszcza wtedy, gdy się przyspiesza – ustępują one po wrzuceniu biegu jałowego

Jak wymienić półoś napędową?

Element jak półoś napędowa wymaga wymiany, gdy dochodzi do jego uszkodzenia. Najlepiej zrobić to w dobrym warsztacie samochodowym.

Komponent można zakupić również we własnym zakresie. W sklepach internetowych czeka szeroka gama półosi do wyboru, dlatego można dopasować je do każdego samochodu, w którym doszło do ich usterki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WC Captcha 21 − = 11