W praktycznie każdym gabinecie medycyny estetycznej można skorzystać z zabiegów na bazie botoksu – są skuteczne nie tylko przy redukcji zmarszczek!

Medycyna estetyczna jest skupiona na poprawie wyglądu pacjentów. W gabinetach specjalizujących się w tej dziedzinie medycyny można skorzystać z pełnej palety zabiegów – najpopularniejsze to te skupione na usuwaniu zmarszczek. By pozbyć się oznak starzenia, stosuje się różne preparaty i urządzenia, na przykład kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe, fale radiowe. Jedna jednym z najczęściej wybieranych zabiegów jest botoks. Pacjentkom chcącym wykonać botoks Kraków daje taką możliwość. Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Botoks, czyli toksyna botulinowa

Tak naprawdę botoks to nazwa handlowa preparatu, który określany jest jako toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany. To substancja o naturalnym pochodzeniu, która wytwarzana jest przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum).

Charakterystyczną cechą toksyny botulinowej jest jej zdolność to blokowania ruchu mięśni. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do poważnego zatrucia bakteria jadu kiełbasianego, może wywołać ona śmierć. Jednak małe, kontrolowane dawki wykazują działanie terapeutyczne.

Botoks jest powszechnie używany w medycynie estetycznej. Najczęściej kojarzony jest on jako sposób na redukcję zmarszczek, ale należy też zaznaczyć, że może on pomóc również w wielu innych dolegliwościach.

Przykładowe zastosowanie botoksu:

  • usuwanie zmarszczek
  • zmniejszenie potliwości
  • leczenie bruksizmu
  • redukcja migren
  • zmniejszenie uśmiechu dziąsłowego

 

Usuwanie zmarszczek

Botoks daje bardzo dobre efekty przy redukcji zmarszczek, głównie tych pochodzenia mimicznego, czyli mających swój początek w mimice twarzy. Jest ona wywołana przez ruch mięśni, na przykład przez uśmiech, marszczenie czoła.

Zmarszczki mimiczne nierzadko pojawiają się już u młodych kobiet. Wtedy żadne kremy nie pomogą, ponieważ działają one jedynie na niewielkiej głębokości skóry. Właśnie dlatego jedynym rozwiązaniem jest zabieg wstrzyknięcia botoksu, który zniweluje widoczne zmarszczki i nada skórze młody, zrelaksowany wygląd.

Zabieg polega wtedy na wstrzyknięciu niewielkiej dawki toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca na twarzy, na przykład w zmarszczki pionowe, poziome, zmarszczki przy oczach, ustach. Efekt można zauważyć już po paru dniach i najczęściej utrzymuje się on od 3 do 6 miesięcy. Zabieg można powtarzać.

Zmniejszenie potliwości

Również botoks w Krakowie bardzo często wybierany jest na nadmierną potliwość. To dolegliwość, kto dotyka wielu osób i powoduje niemałe problemy w codziennym funkcjonowaniu. Nadpotliwość pach, stóp czy rąk można leczyć także z użyciem botoksu.

Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny w miejsca, gdzie pojawia się znaczna potliwość. Botoks powoduje wtedy zredukowanie aktywności gruczołów potowych, więc wydzielają one mniej potu nawet przez parę miesięcy. To duży komfort dla każdego, kto ma problemy z dużą potliwością.

Leczenie bruksizmu

Burksizm, czyli zgrzytanie zębów jest problemem stomatologicznym, który można rozwiązać również w gabinecie medycyny estetycznej. W przebiegu tej dolegliwości dochodzi do mimowolnego, znacznego zaciskania i poruszania zębami względem siebie, co prowadzi do uszkodzenia szkliwa. Przyczyną najczęściej jest nadmierny stres, nerwice.

Rozwiązaniem jest botoks, który wstrzykiwany jest w okolice mięśni powodujących zaciskanie się szczęki i żuchwy, by je rozluźnić.

Redukcja migren

Botoks jest też skuteczny na migreny, czyli poważne bóle głowy. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w okolice skroni oraz inne punkty na głowie, których nadmierne napięcie może prowadzić do migren.

Zmniejszenie uśmiechu dziąsłowego

W końcu botoks sprawdzi się u osób, które mają tak zwany uśmiech dziąsłowy, czyli podczas uśmiechu widać u nich górne dziąsła. Toksyna botulinowa poprawia wtedy estetykę uśmiechu i codzienne samopoczucie.

 

Komentarze

  • Sandra
    Odpowiedz

    Umowilam się w gabinecie z panią dr na botox w czoło i kurze łapki.
    Na wizycie okazało się że botoks na kurze łapki tak, ale na czoło nie bardzo bo mam tendencję do lekko opadających powiek i dlatego nie dała mi na poprzeczne czoła tylko na lwią a na poprzeczną za miesiąc kwas.
    Powiedźcie ty to ma sens. Po dwóch tygodniach mam iść na kontrolę i mam mieszane uczucia i sama nie wiem co myśleć.

  • Monika Wu
    Odpowiedz

    Wszystko zależy od tego w jaki sposób poda się botoks. Ja również mam opadające powieki – raz został mi podany źle preparat i faktycznie powieki jeszcze bardziej opadły. Od tamtej pory chodzę do osoby, która podaje preparat w ten sposób, że nie ma to wpływu na powieki – dobrze będzie to skonsultować z innym lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

45 − = 43