Tauryna jest bardzo ważnym aminokwasem, który jest niezbędny dla organizmu człowieka. Kiedy warto zdecydować się na jej suplementowanie?

Obecnie w sprzedaży dostępna jest tauryna w proszku, która może być dodawana do różnych napojów lub wody. To suplement diety o szerokim zastosowaniu, który pomoże wielu osobom z niedoborami tego związku. Zobacz, jakie są główne właściwości tauryny, a także sprawdź, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na jej zażywanie.

 

Co to jest tauryna?

Tauryna jest rodzajem organicznego związku aminokwasowego, który jest pozbawiony grupy karboksylowej, natomiast zawiera grupę sulfonową.

 

Do produkcji tauryny dochodzi w organizmie człowieka, niemniej jednak często jej ilość jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. Do jej powstania dochodzi na skutek degradacji cysteiny, która jest aminokwasem siarkowym.

 

Tauryna – jakie wykazuje działanie?

Tauryna w organizmie człowieka jest związkiem o bardzo szerokim zastosowaniu. Do jej właściwości zaliczane są między innymi:

  • tworzenie soli kwasów żółciowych, co pomaga w lepszym trawieniu tłuszczów w przewodzie pokarmowym
  • przenoszenie kreatyny do tkanki mięśniowej, dzięki czemu możliwe jest efektywniejsze regenerowanie mięśni po intensywnym wysiłku
  • wspomaganie procesów metabolicznych zachodzących w organicznie
  • detoksykacja organizmu
  • wspomaganie pracy serca, a dokładnie jego skurczów
  • pełnienie funkcji neuroprzekaźnika, co powoduje poprawę funkcji poznawczych i wspomaga koncentrację, zapamiętywanie

 

Jak zadbać o odpowiednią ilość tauryny w organizmie?

Tauryna jest w niewielkich ilościach wytwarzana w organizmie człowieka, niemniej jednak często jej ilość nie jest wystarczająca. W takim przypadku duże znaczenie ma odpowiednia dieta, a także ewentualnie można sięgnąć po suplementy diety, na przykład jak tauryna w proszku.

 

Naturalnie tauryna występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, między innymi w rybach, owocach morza, a także w mięsie drobiowym. W mniejszej ilości jest obecna w produktach roślinnych – najwięcej tauryny zawierają ziarna grochu oraz soczewicy, szczególnie ich kiełki.

 

W przypadku niedoborów warto też pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Wtedy można sięgnąć po produkt jak tauryna w proszku, który przeznaczony jest do mieszania z wodą.

 

Kiedy warto stosować suplementy z tauryną?

Najczęściej suplementy diety jak tauryna w proszku są stosowane przez sportowców. To u nich najszybciej dochodzi do zmniejszenia ilości tauryny, ponieważ jest ona zużywana na skutek wysiłku fizycznego.

 

Wobec tego tauryna jest często dodawana do różnych suplementów diety i do odżywek przeznaczonych dla osób aktywnych. Również tauryna w proszku jest bardzo popularna jako produkt samodzielny. Można też łączyć ją z innymi substancjami, na przykład z kofeiną.

 

Ponadto tauryna w proszku może być dobrym wyborem dla osób uczących się, pracujących umysłowo.

 

Dawkowanie tauryny w proszku

Zaleca się, aby tauryna w proszku była zażywana w ilości nie większej niż 1 gram 2 razy dziennie. Dokładne informacje o dawkowaniu można znaleźć na etykiecie produktu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3