Nieprawidłowe upławy mogą być objawem choroby narządów płciowych u kobiet. Jakie mogą być ich przyczyny? Jak odbywa się wtedy leczenie?

Czym są upławy?

W ginekologii termin taki jak wydzielina odnosi się do każdego płynu lub substancji, która jest wydalana z pochwy. Wydzielina z pochwy jest normalnym i powszechnym zjawiskiem u kobiet w wieku rozrodczym i może różnić się kolorem, konsystencją i ilością w zależności od różnych czynników, takich jak cykl menstruacyjny, zmiany hormonalne, aktywność seksualna i niektóre schorzenia. Zdarza się jednak, że nie jest ona prawidłowa i wymaga konsultacji ze specjalistą takim jak ginekolog Bielsko to jedno z tych miast, gdzie można się do niego udać, by uzyskać fachową pomoc.

Upławy – objawy dolegliwości

Normalna wydzielina z pochwy jest zwykle przezroczysta lub mlecznobiała, o łagodnym zapachu i lekko lepkiej lub śliskiej konsystencji. Pomaga nawilżyć pochwę, zapobiega infekcjom i wypłukuje martwe komórki i bakterie. Zmiany w kolorze, zapachu lub konsystencji wydzieliny z pochwy mogą być oznaką ukrytego problemu, takiego jak infekcja lub stan zapalny. Może mieć ona wtedy inny kolor i konsystencję, na przykład żółtą, brązową, zielonkawą, szarą, a także może być pienista, grudkowata. Nieprawidłowej wydzielinie z pochwy mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, ból lub dyskomfort, które świadczą o rozwijającej się dolegliwości – wskazuje specjalista z klinikagalena.pl.

Jakie mogą być przyczyny upławów?

Częste przyczyny nieprawidłowej wydzieliny z pochwy obejmują bakteryjne zapalenie pochwy, infekcje drożdżakowe, infekcje przenoszone drogą płciową oraz zaburzenia równowagi hormonalnej. Również dolegliwości te mogą pojawić się na skutek nieprawidłowej higieny, stosowania określonych leków zaburzających naturalną równowagę pochwy. Takie objawy mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku, głównie w okresie rozrodczym, ale również zdarzają się one po menopauzie. Szacuje się, że niemalże każda kobieta w ciągu swojego życia przynajmniej raz ma problem z nieprawidłowymi upławami z pochwy.

Jak leczy się upławy?

W razie pojawienia się objawów należy skontaktować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Leczenie upławów z pochwy zależy od przyczyny – wskazuje specjalista z klinikagalena.pl. Jeśli wydzielina jest spowodowana infekcją, taką jak bakteryjne zapalenie pochwy lub infekcja drożdżakowa, leczenie może obejmować odpowiednio dobrane antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Jeśli wydzielina jest spowodowana infekcją przenoszoną drogą płciową, taką jak chlamydia lub rzeżączka, leczenie może również obejmować celowane antybiotyki. Dla uzyskania najlepszych efektów leczenia upławów konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i ukończenie pełnego cyklu leczenia, nawet jeśli objawy ustąpią. Niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do nawrotu infekcji oraz może prowadzić do powikłań. Stosować można też leki dostępne bez recepty, ma przykład globulki zawierające w składzie bakterie kwasu mlekowego, ale w niektórych przypadkach mogą one nie być skuteczne. Oprócz leków zalecane są również zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w opanowaniu upławów z pochwy. Na przykład noszenie bawełnianej bielizny i unikanie ciasnych ubrań może zmniejszyć wilgoć i podrażnienie w okolicy narządów płciowych. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym wycieranie od przodu do tyłu i unikanie irygacji, co może również pomóc w zapobieganiu infekcjom i podrażnieniom.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2