Współczesna stomatologia oferuje dostęp do wielu zabiegów pozwalających na wyleczenie nawet poważnie uszkodzonych i zainfekowanych zębów. Niestety, nie zawsze takie leczenie jest możliwe. Kiedy konieczne jest usunięcie zęba? W jaki sposób można wtedy uzupełnić powstały brak zębowy?

Na czym polega ekstrakcją zęba?

Ekstrakcja zęba to powszechna procedura dentystyczna, którą zwykle wykonuje się w ostateczności, gdy inne zabiegi stomatologiczne nie są już możliwe do wykonania w celu uratowania zęba. Taki zabieg wykonuje się tradycyjnymi technikami, ale również może być on wspomagany nowoczesnym sprzętem, na przykład do piezochirurgii – takie procedury oferuje klinika Ziętek Clinic z Krakowa – https://zietekclinic.com/uslugi/usuwanie-zebow/.

Kiedy jest konieczne usunięcie zęba?

Ekstrakcja zębów najczęściej jest prowadzona w poniższych przypadkach:

Poważna próchnica

Gdy ząb jest poważnie zepsuty przez zmiany próchnicze, może nie być możliwe uratowanie go za pomocą wypełnienia lub leczenia kanałowego.

Infekcja bakteryjna

Jeśli w zębie lub otaczającej tkance dziąseł występuje infekcja, która nie jest możliwa do wyleczenia, konieczna może być ekstrakcja.

Stłoczenie

Jeśli zęby są nadmiernie stłoczone, może być konieczne usunięcie zębów w celu leczenia ortodontycznego.

Zatrzymane zęby mądrości

Zęby mądrości, które są trzecimi zębami trzonowymi, mogą nie wyrosnąć całkowicie lub mogą wyrosnąć częściowo. Są one określane wtedy jako zęby zatrzymane. Mogą one powodować ból, infekcje i naciskać na otaczające zęby.

Uszkodzenie zęba

Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony w wyniku urazu, takiego jak wypadek samochodowy czy upadek, może być konieczne jego usunięcie, gdy nie ma możliwości jego wyleczenia.

Brak zębowy po ekstrakcji – jak go uzupełnić?

Dentyści rekomendują, aby po ekstrakcji zębów jak najszybciej uzupełnić powstały brak zębowy. Jakie rodzaje uzupełnień są dostępne dla pacjentów?

Implant dentystyczny

Implant zębowy jest rodzajem biozgodnego wszczepu, który jest chirurgicznie umieszczany w kości w celu zastąpienia brakującego zęba. Taka stała proteza składa się z wszczepu, łącznika i korony zębowej. Implanty dentystyczne wyglądają jak naturalne zęby i zapewniają ich pełną funkcjonalność, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć przez długie lata.

Mostek stomatologiczny

Most dentystyczny to rodzaj stałej protezy, która służy do wypełnienia luki powstałej po brakującym zębie. Mostek jest umieszczany na dwóch sąsiednich zębach, które są określane jako filarowe. Minusem tej metody jest konieczność obróbki tych zębów do umieszczenia na nich mostu.

Proteza ruchoma

To rodzaj wyjmowanej z jamy ustnej protezy, które służy do zastąpienia jednego lub większej liczby brakujących zębów. Składa się z metalowej lub akrylowej podstawy, którą mocuje się do pozostałych zębów. Protezy te można wyjmować w celu czyszczenia. Niestety, mogą one powodować dyskomfort w porównaniu z protezami stałymi, natomiast ich zaletą jest niska cena. Dentysta będzie mógł zasugerować najlepszy sposób uzupełnienia luki powstałej po wyrwanym zębie. Najszersza gama protez jest dostępna w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 15 = 18