Bóle głowy to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość. Nierzadko są one spowodowane chorobą, np. nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem zatok czy urazem. Niestety, czasami pojawia się także ból o niewyjaśnionej przyczynie.

Migrena – co to jest i czym się charakteryzuje?

Według statystyk nawet 20% ludzkości cierpi na przewlekłe bóle głowy, a co najmniej 50% z tej grupy boryka się z migreną. Między atakami bólu, migrenik nie odczuwa innych dolegliwości (chyba, że równocześnie cierpi również na inne choroby). Migrena to choroba długotrwała i sprawia wiele problemów i cierpienia, choć nie zagraża życiu.

Rodzaje migreny

Naukowcy wyróżniają dwie formy migreny: bez aury (80% chorych) i z aurą (15% chorych). I pozostałych 5% osób występują migreny, które nie sposób sklasyfikować.

  • migrena bez aury – w jej przypadku objawy pojawiają się z wyprzedzeniem (nawet kilka dni wcześniej). Ból jest pulsujący, ale może też być tępy, rozsadzający czy inny. Zwykle obejmuje połowę głowy w okolicy czoła, skroni i oczodołu. Bólowi mogą towarzyszyć światłowstręt, nudności, deszcze, zawroty głowy, duszności czy nietolerowanie hałasów. Faza bólowa może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Ból zwykle mija po przebudzeniu. Migrena bez aury może występować kilka razy w roku, ale i nawet dwa razy w tygodniu;
  • migrena z aurą – towarzyszą jej zaburzenia neurologiczne. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym znika. Postacie aury to:
  • a) wzrokowa (klasyczna) – przed oczami pojawia się migoczący mroczek, który powoduje problemy z widzeniem;
  • b) parestetyczna – towarzyszą jej mrowienie lub drętwienie ust, rąk, placów i języka po jednej stronie ciała;
  • c) z zaburzeniami mowy;
  • d) z niedowładem połowicznym, który pojawia się na krótki czas.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny polega na przerwaniu napadu, co można uzyskać za pomocą:

  • leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych;
  • alkaloidów sporyszu -(wywołują skurcz naczyń);
  • leków selektywnych, które pobudzają receptor serotoninowy;
  • leków przeciwwymiotnych;
  • leków uspokajających, które mają pomóc w zaśnięciu.

Jak unikać napadów migreny?

Aby uniknąć migreny powinno się przestrzegać regularnego rytmu pracy i odpoczynku. W dni wolne nie powinno się spać dłużej niż w pozostałe dni. Ponadto należy unikać nadmiernych wysiłków fizycznych i psychicznych. Należy się także odżywiać o stałych porach dnia i unikać produktów, które powodują napady migreny (np. czekolady, kakao, sera, mleka, jaj, orzechów, selera, pomidora, owoców cytrusowych, tłustych potraw, marynat i czerwonego wina). Warto ograniczyć ilość spożywanej kawy, herbaty, ale i leków przeciwbólowych. Ponadto należy dbać o prawidłową postawę ciała, w czasie pracy robić przerwy, unikać intensywnego hałasu, oświetlenia i zapachów. Nie powinno się też pobudzać błędnik za pomocą np. długotrwałej jazdy samochodem, pociągiem, statkiem, ale i huśtawka czy karuzelą. Ponadto panie borykające się z migreną z aurą powinny być szczególnie ostrożne w stosowaniu doustnych leków hormonalnych (antykoncepcyjnych), ponieważ w połączeniu z migreną mogą doprowadzić do powstania zakrzepów w organizmie, które z kolei prowadzą do udaru mózgu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 91