Przedsiębiorstwa, które muszą przekazywać do BDO regularne raporty, nie muszą robić tego ręcznie. Wybierając system BDO, mogą zautomatyzować prowadzone procesy. Co warto wiedzieć o systemach BDO?

Czym jest BDO?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, określana w skrócie jako BDO, to rozwiązanie informatyczne używane w celu usprawnienia gospodarki odpadami. Jej głównym zadaniem jest uszczelnienie systemu i zapobieganie powstawaniu dzikich wysypisk, a przy tym poprawa recyklingu.

Do korzystania z BDO zobowiązanych jest wiele firm, w których zarządzanie gospodarką odpadami obejmuje wtedy także regularne przekazywanie do bazy raportów. Raporty BDO przekazuje się online.

Obecnie baza umożliwia również integrację z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Wówczas, wykorzystując dedykowany program do gospodarki odpadami, można łatwiej przekazywać informacje o nich do bazy BDO.

System BDO – dla kogo?

Programy do gospodarki odpadami, określane jako systemy BDO, są rodzajem systemów informatycznych lub też modułami do tego typu systemów, które pozwalają na przekazanie danych do bazy BDO.

Systemy komputerowe wspomagające zarządzanie odpadami przeznaczone są przede wszystkim dla:

  • firm przekazujących odpady – dzięki temu można łatwo wprowadzać dane do bazy BDO zgodnie z wymogami przepisów prawa
  • firm transportujących – firm komunalnych, zajmujących się gospodarką odpadami, które również muszą przekazywać dane do bazy

Jak działają systemy BDO?

Korzystanie z systemów BDO jest bardzo proste i razem z nimi zarządzanie gospodarką odpadami odbywa się znacznie szybciej i sprawniej niż w przypadku robienia tego odręcznie.

Przede wszystkim system pozwala na łatwe wprowadzanie do niego danych i generowanie raportów, które potem automatycznie przekazywane są do bazy. Dzięki temu, że raporty uzupełniane są automatycznie, powoduje to niższe ryzyko pojawienia się błędów w dokumentacji.

Warto też wskazać, że systemy BDO mogą również oferować dodatkowe funkcjonalności, na przykład w ramach generowania dokumentów przewozowych, przekazywania oraz odbierania kart zleceń, prezentują wykaz KPO.

Należy również podkreślić, że najczęściej program do BDO składa się z kilku połączonych ze sobą rozwiązań dla różnych platform pracujących na wspólnej bazie danych. Wobec tego można korzystać z niego na komputerze stacjonarnym albo na laptopie, ale także na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu dane z BDO mogą mieć przy sobie również kierowcy.

Dlaczego warto wdrożyć program do BDO?

Wdrożenie programu wspomagającego zarządzanie odpadami, który umożliwia łatwe przekazywanie danych do BDO, jest związane z licznymi korzyściami.

Do najważniejszych zalet związanych z wdrożeniem zaliczane są przede wszystkim:

  • Automatyzacja wypisania raportu BDO,
  • Łatwiejsze generowanie innych dokumentów,
  • Zredukowanie ryzyka błędnego przekazania danych,
  • Przypominanie o przekazywaniu danych w terminie,
  • Oszczędność czasu związana z przekazywaniem danych,
  • Działalność firmy zgodna z przepisami prawa.

Wobec tego system BDO może zapewnić pełną paletę korzyści dla każdego przedsiębiorcy, który zobowiązany jest do raportowania danych w bazie, a także dla firm transportowych, których zadaniem również jest przekazywanie wymaganych danych.

Jak wdrożyć program do BDO?

Aktualnie na rynku znajdują się różne programy, za pomocą których można przekazywać informacje do BDO.

Przed zdecydowaniem się na konkretne oprogramowanie warto bliżej zapoznać się z różnymi rozwiązaniami i porównać je ze sobą. Wybrane programy mogą być także przetestowane jako wersja demo.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WC Captcha 2 + 7 =